Kustība „Šahs bērniem” - Dienvidāfrikas pieredze

Autors: Jurijs Agafonovs (tulkojums: Tamāra Vilerte)

 

Šahs bērniem

Kustība „Šahs bērniem” (KŠB) attīstās visā pasaulē. Interesantu pieeju šim jautājumam ir izstrādājusi Marisa van der Mervē (Marisa van der Merwe) Dienvidāfrikas Republikā. Tā ir pati bagātākā valsts nabadzīgajā Āfrikas kontinentā, kur 52 miljoniem iedzīvotāju vidējie gada ienākumi ir 12 000 ASV dolāru gadā (salīdzinājumam Latvijā ir 2 miljoni iedzīvotāju ar ienākumiem 21 000 ASV dolāru gadā).
Dienvidāfrikas Republikā ir milzīgi dabas resursi, bet gandrīz katrs septītais iedzīvotājs ir analfabēts, bezdarbs ir 40%, trešā daļa strādājošo saņem 2 dolārus dienā, ir augsts noziedzības līmenis un saslimstība ar HIV, vidējais mūža ilgums ir 50 gadi.
Sarežģītos apstākļos (11 valsts valodas, ne visur ir elektrība un kanalizācija) Marisa izmanto šahu, lai saistošā veidā bērni apgūtu dabas zinātnes un dzīves prasmes. Šo koncepciju dēvē par „Understanding maths and science through chess”, kas patentēta kā MiniChessTM Program.

Programma sastāv no 4 apmācības cikliem gadā bērniem vecumā no 5 līdz 9 gadiem, sākot no pamatiem un pakāpeniski soli pa solim, attīstot bērnu zināšanas un prasmes. Ņemot par pamatu šaha uzdevumus un piemērus, bērni mācās koncentrēt uzmanību un iemācās risināt loģiskus uzdevumus, apgūst prasmes plānot, rakstīt, priekšmetu formu un telpas izjūtu, aritmētiku, koordinātu sistēmu, ievērot spēles noteikumus un uzvedību. Tas viss spēles formā attīsta bērna domāšanu, pārliecību par saviem spēkiem, sagatavojot viņu šodienas mainīgajai pasaulei.
MiniChessTM Program sastāv no mācību grāmatām un skolotāju grāmatām, darba burtnīcām un datoru programmām.
Pagaidām Dienvidāfrikas Republikā nav neviena šaha lielmeistara, bet 2013. gadā pēc Marisas programmas mācās jau 45 761 bērns. Pasaules junioru čempionāts šahā 2014. gadā notiks Dienvidāfrikas Republikā . . .


Papildus materiāli:

 


Jurijs Agafonovs,
yuri.agafonov (at) gmail.com
2013.g. decembris