Published: http://ecc2011.sahohlacnik.com/

 

27th European Club Cup 2011

Rogaska Slatina, Slovenia

Final Ranking

Rank Team Gam. + = - MP Pts. BH.
1 Saint-Petersburg Chess Federation 7 6 1 0 13 31½ 177
2 SOCAR 7 6 0 1 12 31½ 158½
3 G-Team Novy Bor 7 5 1 1 11 31½ 153½
4 Ekonomist SGSEU Saratov 7 5 1 1 11 30½ 161½
5 SHSM-64 7 5 1 1 11 30 177½
6 OSG Baden Baden 7 5 1 1 11 29 184½
7 Bosna Sarajevo 7 5 1 1 11 27 177½
8 Ugra 7 5 0 2 10 30 160
9 Mika 7 5 0 2 10 28 178
10 A DAN DZO & PGMB 7 5 0 2 10 27½ 170½
11 Tomsk-400 7 5 0 2 10 27 184
12 ZSK Maribor 7 5 0 2 10 26 146½
13 Libertas Nereto 7 4 1 2 9 22½ 159½
14 Bolungarvik Chess Club 7 4 1 2 9 21½ 161
15 Naiden Voinov 7 4 1 2 9 21½ 150½
16 Vesnianka Gran 7 4 0 3 8 26½ 152
17 SF Berlin 7 4 0 3 8 24 149½
18 Accres Apeldoorn 7 3 2 2 8 24 138
19 Beer Sheba 7 4 0 3 8 23 173
20 KSK Eynatten 47 7 3 2 2 8 21½ 147
21 Oslo Schakselskap 7 4 0 3 8 21 157½
22 KSK Rochade Eupen-Kelmis 7 3 2 2 8 21 145½
23 Ans 7 3 2 2 8 21 141½
24 SD Tehcenter Ptuj 7 4 0 3 8 20 176
25 Hellir Chess Club 7 3 2 2 8 20 160
26 Lunds ASK 7 4 0 3 8 19½ 174½
27 Haladás VSE 7 3 2 2 8 18½ 165½
28 Gros Xake Taldea 7 3 1 3 7 24 141½
29 SG Zurich 7 3 1 3 7 23½ 132½
30 Marseille Echecs 7 3 1 3 7 21½ 150
31 White Rose 7 3 1 3 7 20 131½
32 SD Radenska Pomgrad 7 3 1 3 7 19 137
33 Chess United Vilnius 7 3 1 3 7 18½ 141
34 SK Advisory Invest Baden 7 3 1 3 7 18 147½
35 Shtrafbat 7 3 1 3 7 17½ 143
36 Asker 7 3 0 4 6 22½ 131
37 Glasinac Sokolac 7 3 0 4 6 22 136½
38 Tammer-Shakki 7 3 0 4 6 20 151½
39 SG Solingen 7 3 0 4 6 19½ 154
40 LSG 7 2 2 3 6 19 153
41 TJ Slavia Caissa Cadca 7 2 2 3 6 18½ 138
42 Isek Aquamatch S.C. 7 3 0 4 6 18 137
43 Aatos Chessclub 7 2 2 3 6 17½ 146½
44 CE De Sprénger Echternach 7 3 0 4 6 17½ 139½
45 Jetsmark Skakklub 7 3 0 4 6 17 149½
46 SF Reichenstein 7 3 0 4 6 14 174
47 Yapi Kredi S.C. 7 2 1 4 5 19½ 125
48 Gambit Aseko-SEE 7 2 1 4 5 19 125
49 Perfect 7 2 1 4 5 18½ 137
50 Skakklubben K41 7 2 1 4 5 17 123½
51 e2e4 7 2 1 4 5 16½ 131½
52 Butrinti Saranda 7 2 0 5 4 18 113½
53 Slavoj Ostrava Poruba 7 2 0 5 4 17 129
54 Adare Chess Club 7 2 0 5 4 16½ 123½
55 Gonzaga Chess Club 7 2 0 5 4 13½ 121½
56 Voerendaal 7 1 1 5 3 17½ 137½
57 Edinburgh Chess Club 7 1 1 5 3 16 131
58 CE Le Cavalier Differdange 7 1 1 5 3 15 122
59 Chess Club Expik 7 1 1 5 3 15 119½
60 Veleciku 7 1 1 5 3 14½ 115½
61 Shqiponja 7 0 3 4 3 13 128
62 Nidum Chess Club 7 0 0 7 0 13 116½

This page was created by program Swiss-Manager

 

 

27th European Club Cup 2011

Rogaska Slatina, Slovenia

Final Ranking

4. Saint-Petersburg Chess Federation (13 MP/31½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Svidler Peter

2740

RUS

 

 

1

½

½

½

0

5

50,0

2664

2664

2

GM

Vitiugov Nikita

2726

RUS

½

1

1

½

1

½

1

7

78,6

2605

2835

3

GM

Movsesian Sergei

2715

ARM

1

1

1

½

1

½

½

7

78,6

2562

2792

4

GM

Efimenko Zahar

2703

UKR

1

1

 

½

½

½

½

4

6

66,7

2571

2696

5

GM

Zvjaginsev Vadim

2666

RUS

1

1

1

1

½

½

1

6

7

85,7

2485

2794

6

GM

Khairullin Ildar

2642

RUS

1

½

1

 

1

½

½

6

75,0

2464

2657

 

GM

Matlakov Maxim

2630

RUS

1

1

1

½

 

 

 

4

87,5

2307

2643

1. SOCAR (12 MP/31½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Radjabov Teimour

2752

AZE

 

1

½

1

 

1

1

5

90,0

2653

3019

2

GM

Grischuk Alexander

2757

RUS

 

1

½

 

½

½

1

5

70,0

2642

2791

3

GM

Mamedyarov Shakhriyar

2746

AZE

½

 

0

 

1

1

0

5

50,0

2624

2624

4

GM

Sutovsky Emil

2690

ISR

1

1

 

1

½

0

1

6

75,0

2525

2718

5

GM

Volokitin Andrei

2686

UKR

1

 

½

1

1

1

0

6

75,0

2531

2724

6

GM

Kasimdzhanov Rustam

2678

UZB

1

½

0

1

 

½

1

4

6

66,7

2469

2594

 

GM

Mamedov Rauf

2660

AZE

1

1

 

1

½

 

 

4

87,5

2341

2677

 

GM

Safarli Eltaj

2627

AZE

1

1

1

½

1

 

 

5

90,0

2340

2706

10. G-Team Novy Bor (11 MP/31½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Laznicka Viktor

2701

CZE

 

½

½

½

½

½

1

6

58,3

2612

2669

2

GM

Wojtaszek Radoslaw

2704

POL

½

½

½

1

½

1

1

5

7

71,4

2542

2700

3

GM

Bartel Mateusz

2627

POL

1

1

1

1

1

1

½

7

92,9

2422

2844

4

GM

Hracek Zbynek

2624

CZE

1

 

0

1

½

1

1

6

75,0

2446

2639

5

GM

Markos Jan

2596

SVK

½

1

½

½

½

1

1

5

7

71,4

2364

2522

6

GM

Cvek Robert

2518

CZE

1

1

0

1

 

1

1

5

6

83,3

2319

2592

 

GM

Haba Petr

2502

CZE

1

1

 

 

0

 

 

2

3

66,7

2202

2327

3. Ekonomist SGSEU Saratov (11 MP/30½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Tomashevsky Evgeny

2710

RUS

 

 

½

1

½

1

½

5

70,0

2688

2837

2

GM

Nepomniachtchi Ian

2718

RUS

 

 

1

½

½

1

½

5

70,0

2659

2808

3

GM

Eljanov Pavel

2683

UKR

1

1

½

½

½

1

1

7

78,6

2591

2821

4

GM

Andreikin Dmitry

2705

RUS

1

1

 

½

1

0

 

5

70,0

2542

2691

5

GM

Moiseenko Alexander

2726

UKR

1

1

 

0

1

½

½

4

6

66,7

2552

2677

6

GM

Ni Hua

2670

CHN

1

1

1

 

1

½

0

6

75,0

2409

2602

 

GM

Alekseev Evgeny

2662

RUS

1

1

1

0

 

 

½

5

70,0

2441

2590

 

GM

Roiz Michael

2668

ISR

1

1

½

 

 

 

 

3

83,3

2301

2574

2. SHSM-64 (11 MP/30 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Gelfand Boris

2746

ISR

 

 

1

0

½

 

½

2

4

50,0

2718

2718

2

GM

Wang Hao

2733

CHN

1

½

1

1

0

 

½

4

6

66,7

2652

2777

3

GM

Caruana Fabiano

2712

ITA

1

1

½

½

1

1

0

5

7

71,4

2603

2761

4

GM

Giri Anish

2722

NED

½

½

½

½

0

1

½

7

50,0

2591

2591

5

GM

Riazantsev Alexander

2688

RUS

1

1

1

1

½

1

1

7

92,9

2541

2963

6

GM

Potkin Vladimir

2671

RUS

 

1

½

½

 

1

½

5

70,0

2526

2675

 

GM

Grachev Boris

2682

RUS

1

 

 

 

 

1

 

2

2

100,0

2318

 

 

GM

Najer Evgeniy

2637

RUS

1

1

 

 

½

1

 

4

87,5

2373

2709

5. OSG Baden Baden (11 MP/29 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Adams Michael

2733

ENG

 

1

1

½

½

½

0

6

58,3

2687

2744

2

GM

Shirov Alexei

2713

ESP

1

½

½

1

1

½

0

7

64,3

2628

2730

3

GM

Bacrot Etienne

2705

FRA

1

 

1

1

0

½

1

6

75,0

2634

2827

4

GM

Naiditsch Arkadij

2707

GER

1

1

1

½

1

½

0

5

7

71,4

2598

2756

5

GM

Nielsen Peter Heine

2687

DEN

1

1

 

½

½

½

1

6

75,0

2544

2737

6

GM

Nisipeanu Liviu-Dieter

2638

ROU

1

1

½

 

½

½

0

6

58,3

2499

2556

 

GM

Gustafsson Jan

2631

GER

1

1

1

½

 

 

 

4

87,5

2334

2670

11. Bosna Sarajevo (11 MP/27 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Berkes Ferenc

2706

HUN

 

1

½

½

½

½

½

6

58,3

2669

2726

2

GM

Ragger Markus

2655

AUT

1

½

½

½

½

½

½

4

7

57,1

2618

2668

3

GM

Predojevic Borki

2643

BIH

½

1

1

½

0

½

1

7

64,3

2561

2663

4

GM

Nikolic Predrag

2636

BIH

1

1

½

½

½

1

1

7

78,6

2492

2722

5

IM

Stojanovic Dalibor

2466

BIH

1

1

1

0

½

1

½

5

7

71,4

2456

2614

6

IM

Kadric Denis

2403

BIH

0

½

0

½

1

½

1

7

50,0

2400

2400

 

 

Glavan Slavenko

2234

BIH

1

 

 

 

 

 

 

1

1

100,0

2046

 

6. Ugra (10 MP/30 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Jakovenko Dmitry

2716

RUS

 

1

½

1

1

½

½

6

75,0

2628

2821

2

GM

Rublevsky Sergei

2681

RUS

 

1

½

0

1

½

1

4

6

66,7

2573

2698

3

GM

Malakhov Vladimir

2710

RUS

1

½

 

½

½

½

1

4

6

66,7

2562

2687

4

GM

Dreev Aleksey

2711

RUS

1

 

1

½

1

½

½

6

75,0

2482

2675

5

GM

Zhigalko Sergei

2696

BLR

1

1

½

0

 

0

1

6

58,3

2474

2531

6

GM

Sjugirov Sanan

2627

RUS

1

1

½

½

1

0

1

5

7

71,4

2424

2582

 

GM

Pridorozhni Aleksei

2551

RUS

1

 

½

 

 

 

 

2

75,0

2287

 

 

GM

Kabanov Nikolai

2513

RUS

1

1

 

 

1

 

 

3

3

100,0

2278

3078

9. Mika (10 MP/28 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Sargissian Gabriel

2658

ARM

½

1

1

½

½

½

1

5

7

71,4

2636

2794

2

GM

Petrosian Tigran L

2649

ARM

½

 

½

0

½

½

0

2

6

33,3

2608

2483

3

GM

Melkumyan Hrant

2619

ARM

1

0

1

0

1

 

½

6

58,3

2495

2552

4

GM

Pashikian Arman

2618

ARM

1

1

1

½

½

½

½

5

7

71,4

2513

2671

5

GM

Andriasian Zaven

2615

ARM

1

1

1

½

1

½

0

5

7

71,4

2473

2631

6

GM

Grigoryan Avetik

2614

ARM

1

1

½

½

 

1

½

6

75,0

2515

2708

 

GM

Hovhannisyan Robert

2578

ARM

 

1

 

 

1

1

 

3

3

100,0

2383

3183

8. A DAN DZO & PGMB (10 MP/27½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Jobava Baadur

2712

GEO

 

 

0

½

0

0

½

1

5

20,0

2635

2395

2

GM

Korobov Anton

2671

UKR

½

1

0

1

 

0

1

6

58,3

2553

2610

3

GM

Kryvoruchko Yuriy

2666

UKR

½

1

½

½

½

0

 

3

6

50,0

2536

2536

4

GM

Azarov Sergei

2648

BLR

1

1

½

½

½

1

1

7

78,6

2496

2726

5

GM

Guseinov Gadir

2626

AZE

½

1

 

1

½

½

1

6

75,0

2408

2601

6

GM

Savchenko Boris

2630

RUS

1

1

0

1

1

 

1

5

6

83,3

2365

2638

 

GM

Zherebukh Yaroslav

2580

UKR

1

1

½

 

1

½

1

5

6

83,3

2408

2681

7. Tomsk-400 (10 MP/27 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Ponomariov Ruslan

2758

UKR

 

1

½

0

½

0

1

3

6

50,0

2660

2660

2

GM

Motylev Alexander

2690

RUS

½

½

½

½

0

½

½

3

7

42,9

2609

2559

3

GM

Inarkiev Ernesto

2692

RUS

1

 

0

½

0

0

1

6

41,7

2614

2557

4

GM

Areshchenko Alexander

2672

UKR

1

1

1

½

½

1

1

6

7

85,7

2567

2876

5

GM

Bologan Viktor

2657

MDA

1

1

 

1

½

0

 

5

70,0

2537

2686

6

GM

Kurnosov Igor

2648

RUS

1

1

½

 

0

½

1

4

6

66,7

2480

2605

 

GM

Khismatullin Denis

2635

RUS

1

1

1

1

 

 

1

5

5

100,0

2399

3199

12. ZSK Maribor (10 MP/26 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Lenic Luka

2641

SLO

1

½

½

0

½

½

½

7

50,0

2560

2560

2

GM

Jankovic Alojzije

2584

CRO

1

1

½

½

½

½

½

7

64,3

2513

2615

3

GM

Skoberne Jure

2547

SLO

½

1

0

0

½

½

0

7

35,7

2508

2406

4

GM

Kozul Zdenko

2541

CRO

½

1

½

1

1

1

1

6

7

85,7

2420

2729

5

IM

Sebenik Matej

2529

SLO

½

½

½

½

0

1

½

7

50,0

2392

2392

 

IM

Sakelsek Tadej

2407

SLO

1

1

½

½

1

1

1

6

7

85,7

2300

2609

19. Libertas Nereto (9 MP/22½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Antoniewski Rafal

2585

POL

0

0

0

½

½

½

1

7

35,7

2505

2403

2

GM

Kogan Artur

2563

ISR

1

0

1

1

1

0

1

5

7

71,4

2474

2632

3

IM

Braga Fernando

2438

ITA

1

0

½

½

½

0

1

7

50,0

2408

2408

4

IM

Bruno Fabio

2431

ITA

1

½

½

1

½

0

½

4

7

57,1

2367

2417

5

IM

Piscopo Pierluigi

2373

ITA

½

0

1

1

1

0

1

7

64,3

2314

2416

6

FM

Sibilio Mario

2364

ITA

½

0

0

1

1

0

½

3

7

42,9

2213

2163

26. Bolungarvik Chess Club (9 MP/21½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

IM

Kristjansson Stefan

2485

ISL

1

½

½

½

½

0

½

7

50,0

2570

2570

2

IM

Thorfinnsson Bragi

2427

ISL

0

0

½

0

1

0

½

2

7

28,6

2479

2321

3

IM

Gunnarsson Jon Viktor

2422

ISL

1

0

0

1

1

0

½

7

50,0

2412

2412

4

GM

Thorhallsson Throstur

2388

ISL

½

0

1

1

1

0

1

7

64,3

2334

2436

5

IM

Arngrimsson Dagur

2353

ISL

1

0

0

½

½

0

1

3

7

42,9

2280

2230

6

 

Gislason Gudmundur

2295

ISL

1

0

1

1

1

0

1

5

7

71,4

2212

2370

22. Naiden Voinov (9 MP/21½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Delchev Aleksander

2620

BUL

-

0

½

1

½

1

½

7

50,0

2597

2654

2

GM

Nikolov Momchil

2578

BUL

1

½

½

0

1

1

½

7

64,3

2473

2575

3

GM

Petrov Marijan

2537

BUL

1

0

½

0

½

1

1

4

7

57,1

2435

2485

4

FM

Velchev Hristo

2320

BUL

0

0

1

0

½

½

1

3

7

42,9

2347

2297

5

 

Milchev Miroslav

2169

BUL

½

0

½

0

1

½

0

7

35,7

2299

2197

6

 

Stefanov Evtim

1927

BUL

1

0

0

0

1

1

1

4

7

57,1

2160

2210

15. Vesnianka Gran (8 MP/26½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Zhigalko Andrey

2555

BLR

½

½

0

1

1

1

1

5

7

71,4

2576

2734

2

GM

Teterev Vitaly

2519

BLR

1

1

½

1

½

½

1

7

78,6

2514

2744

3

GM

Podolchenko Evgeniy

2474

BLR

1

1

0

1

½

0

1

7

64,3

2477

2579

4

GM

Tihonov Jurij

2448

BLR

1

1

0

½

½

0

1

4

7

57,1

2422

2472

5

IM

Mochalov Evgeny V

2379

BLR

1

1

0

½

0

1

½

4

7

57,1

2364

2414

 

GM

Stupak Kirill

2516

BLR

1

1

½

0

0

0

1

7

50,0

2365

2365

31. SF Berlin (8 MP/24 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

IM

Lauber Arnd

2464

GER

1

1

0

0

1

½

0

7

50,0

2510

2510

2

GM

Polzin Rainer

2469

GER

1

½

0

0

½

0

1

3

7

42,9

2423

2373

3

FM

Wintzer Joachim Dr

2332

GER

½

½

0

0

0

0

1

2

7

28,6

2395

2237

4

FM

Lundin Jan

2276

SWE

1

1

0

½

1

1

1

7

78,6

2343

2573

5

 

Glantz Robert

2259

GER

1

½

0

½

1

½

1

7

64,3

2321

2423

6

FM

Nogly Christoph

2231

GER

1

1

0

1

1

½

1

7

78,6

2254

2484

30. Accres Apeldoorn (8 MP/24 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

IM

Pruijssers Roeland

2475

NED

½

0

1

1

½

1

1

5

7

71,4

2491

2649

2

IM

Van Delft Merijn

2413

NED

1

0

0

0

 

1

1

3

6

50,0

2439

2439

3

FM

Kuipers Stefan

2381

NED

1

0

½

1

0

 

1

6

58,3

2402

2459

4

FM

Rijnaarts Sjef

2302

NED

1

0

½

0

½

0

 

2

6

33,3

2363

2238

5

 

Smit Erik

2285

NED

1

0

0

 

½

½

1

3

6

50,0

2291

2291

6

 

Meurs Tom

2217

NED

 

 

1

0

1

1

1

4

5

80,0

2239

2479

 

 

Van Der Elburg Freddie

2201

NED

1

0

 

0

½

1

1

6

58,3

2117

2174

14. Beer Sheba (8 MP/23 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Huzman Alexander

2607

ISR

1

½

0

0

½

½

½

3

7

42,9

2590

2540

2

GM

Rodshtein Maxim

2641

ISR

½

1

½

1

½

1

½

5

7

71,4

2566

2724

3

GM

Postny Evgeny

2622

ISR

1

½

0

1

½

1

1

5

7

71,4

2504

2662

4

GM

Greenfeld Alon

2573

ISR

1

1

0

1

0

0

0

3

7

42,9

2452

2402

5

GM

Khmelniker Ilya

2518

ISR

1

1

½

1

0

½

½

7

64,3

2393

2495

6

FM

Zanan Evgeny

2259

RUS

0

1

0

1

0

½

0

7

35,7

2298

2196

20. KSK Eynatten 47 (8 MP/21½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

IM

Dambacher Martijn

2496

NED

1

0

0

 

½

1

0

6

41,7

2584

2527

2

IM

Bok Benjamin

2488

NED

1

1

0

½

1

1

½

5

7

71,4

2518

2676

3

GM

Swinkels Robin

2494

NED

1

0

1

1

1

0

0

4

7

57,1

2446

2496

4

FM

Koch Thomas

2439

GER

0

 

1

½

1

 

0

5

50,0

2334

2334

5

IM

Hammes Michael

2393

GER

 

0

1

½

 

0

0

5

30,0

2431

2282

6

FM

Braun Christian

2392

GER

1

0

0

½

1

1

 

6

58,3

2288

2345

 

IM

Coenen Norbert

2345

GER

1

0

 

0

1

½

0

6

41,7

2307

2250

18. Oslo Schakselskap (8 MP/21 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Hammer Jon Ludvig

2601

NOR

½

½

1

½

½

0

 

3

6

50,0

2573

2573

2

GM

Berg Emanuel

2575

SWE

½

0

1

0

 

0

1

6

41,7

2525

2468

3

GM

Johannessen Leif Erlend

2499

NOR

 

½

½

½

 

1

 

4

62,5

2550

2645

4

IM

Getz Nicolai

2391

NOR

1

0

 

½

1

1

½

4

6

66,7

2430

2555

5

FM

Moen Andreas

2373

NOR

½

0

 

0

½

 

½

5

30,0

2391

2242

6

FM

Trygstad Kristian

2342

NOR

½

 

0

 

½

0

0

1

5

20,0

2230

1990

 

FM

Kovachev Daniel Jakobsen

2332

NOR

1

 

1

0

½

 

½

3

5

60,0

2216

2288

 

FM

Stubberud Ornulf

2322

NOR

 

0

1

 

1

½

1

5

70,0

2255

2404

27. KSK Rochade Eupen-Kelmis (8 MP/21 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Berelowitsch Alexander

2563

GER

½

½

½

1

1

0

½

4

7

57,1

2571

2621

2

GM

Glek Igor

2408

GER

1

0

½

1

1

1

0

7

64,3

2409

2511

3

 

Fiebig Thomas

2417

GER

1

0

½

1

½

1

0

4

7

57,1

2384

2434

4

FM

Ahn Martin

2290

BEL

1

0

0

½

0

1

0

7

35,7

2309

2207

5

FM

Meessen Rudolf

2278

BEL

1

½

½

1

½

½

0

4

7

57,1

2258

2308

6

 

Foerster Sven

2208

GER

1

0

1

0

0

0

0

2

7

28,6

2142

1984

28. Ans (8 MP/21 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Winants Luc

2540

BEL

1

0

½

0

 

1

½

3

6

50,0

2550

2550

2

GM

Hoffmann Michael

2496

GER

½

½

½

½

½

 

1

6

58,3

2452

2509

3

IM

Hautot Stephane

2405

BEL

1

 

0

½

0

½

½

6

41,7

2307

2250

4

IM

Gulbas Cemil

2387

BEL

1

0

1

 

0

½

 

5

50,0

2310

2310

5

FM

Goossens Etienne

2219

BEL

1

0

0

1

0

0

 

2

6

33,3

2274

2149

6

 

Blagodarov Vladimir

2113

BEL

1

0

 

1

½

0

½

3

6

50,0

2125

2125

 

 

Lafosse Jimmy

2058

BEL

 

½

1

1

0

1

1

6

75,0

2131

2324

 

 

Vandervorst Pascal

1819

BEL

 

 

 

 

 

 

0

0

1

0,0

2168

 

16. SD Tehcenter Ptuj (8 MP/20 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Beliavsky Alexander G

2616

SLO

1

½

½

½

0

½

½

7

50,0

2629

2629

2

GM

Pavasovic Dusko

2561

SLO

1

½

0

½

0

½

½

3

7

42,9

2570

2520

3

GM

Borisek Jure

2534

SLO

1

1

½

½

½

½

½

7

64,3

2500

2602

5

IM

Polajzer Danilo

2293

SLO

½

1

0

½

0

0

1

3

7

42,9

2456

2406

6

FM

Podkriznik Gregor

2332

SLO

1

1

0

½

0

0

½

3

7

42,9

2431

2381

 

FM

Roskar Robert

2290

SLO

½

0

½

1

0

0

1

3

7

42,9

2319

2269

29. Hellir Chess Club (8 MP/20 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Stefansson Hannes

2562

ISL

0

0

½

0

0

0

½

1

7

14,3

2540

2231

2

IM

Thorfinnsson Bjorn

2412

ISL

½

½

½

1

0

½

0

3

7

42,9

2477

2427

3

FM

Gretarsson Hjorvar Steinn

2442

ISL

1

0

1

0

½

1

0

7

50,0

2423

2423

4

FM

Bjornsson Sigurbjorn

2349

ISL

1

0

0

1

1

1

½

7

64,3

2390

2492

5

FM

Lagerman Robert

2325

ISL

+

0

1

1

½

½

0

4

7

57,1

2408

2408

6

 

Kristinsson Bjarni Jens

2033

ISL

+

0

0

1

1

1

0

4

7

57,1

2201

2201

17. Lunds ASK (8 MP/19½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Tikkanen Hans

2591

SWE

0

0

1

1

½

0

½

3

7

42,9

2589

2539

2

GM

Grandelius Nils

2536

SWE

1

0

1

½

0

½

½

7

50,0

2522

2522

3

IM

Smith Axel

2488

SWE

½

0

½

1

½

1

0

7

50,0

2476

2476

4

IM

Bejtovic Jasmin

2425

BIH

1

0

½

0

0

0

0

7

21,4

2444

2214

5

IM

Lund Silas

2380

DEN

½

½

1

½

½

1

½

7

64,3

2403

2505

6

FM

Nilsson Sebastian

2362

SWE

1

0

1

½

0

1

0

7

50,0

2316

2316

21. Haladás VSE (8 MP/18½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Rapport Richard

2547

HUN

1

0

0

½

½

0

0

2

7

28,6

2524

2366

2

IM

Kovacs Gabor

2498

HUN

½

0

0

0

½

½

0

7

21,4

2473

2243

3

IM

Nemeth Miklos

2438

HUN

1

½

½

½

1

1

½

5

7

71,4

2437

2595

4

IM

Meszaros Michal

2377

SVK

0

0

½

½

 

1

0

2

6

33,3

2438

2313

5

 

Nagy Gabor

2404

HUN

1

0

1

½

1

0

0

7

50,0

2362

2362

6

IM

Csonka Attila Istvan

2380

HUN

 

0

1

1

½

1

0

6

58,3

2365

2422

 

FM

Pergel Laszlo

2245

HUN

½

 

 

 

½

 

 

1

2

50,0

2101

 

13. Gros Xake Taldea (7 MP/24 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Van Wely Loek

2689

NED

 

½

1

1

1

½

½

6

75,0

2520

2713

2

GM

Bauer Christian

2631

FRA

½

½

1

1

1

½

½

5

7

71,4

2480

2638

3

GM

Hamdouchi Hicham

2610

FRA

½

0

1

1

1

½

½

7

64,3

2424

2526

4

IM

Franco Alonso Alejandro

2469

ESP

½

0

1

½

1

0

0

3

7

42,9

2296

2246

5

IM

Gonzalez De La Torre Santiago

2445

ESP

1

0

1

 

1

0

0

3

6

50,0

2277

2277

6

IM

Argandona Riveiro Inigo

2387

ESP

½

1

1

0

1

½

 

4

6

66,7

2200

2325

 

FM

Martin Alvarez Inigo

2316

ESP

0

 

 

0

 

 

0

0

3

0,0

2104

1304

24. SG Zurich (7 MP/23½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Pelletier Yannick

2584

SUI

1

½

½

½

½

1

½

7

64,3

2450

2552

2

GM

Korchnoi Viktor

2556

SUI

1

0

1

½

1

½

½

7

64,3

2418

2520

3

GM

Vogt Lothar

2410

GER

1

½

½

½

1

0

0

7

50,0

2399

2399

4

FM

Goldstern Filip

2319

NED

1

0

1

½

1

1

½

5

7

71,4

2320

2478

5

FM

Friedrich Norbert

2311

GER

1

0

½

½

½

0

1

7

50,0

2272

2272

6

FM

Vucenovic Dragomir

2262

SUI

½

 

1

0

½

 

½

5

50,0

2154

2154

 

 

Perman Sergey

2156

SUI

 

0

 

 

 

0

 

0

2

0,0

2311

 

44. Marseille Echecs (7 MP/21½ Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

GM

Istratescu Andrei

2650

FRA

½

½

1

½

1

½

½

7

64,3

2513

2615

2

IM

Gozzoli Yannick

2522

FRA

½

½

1

1

1

1

½

7

78,6

2464

2694

3

WIM

Delorme Laurie

2223

FRA

½

0

½

0

1

½

0

7

35,7

2429

2327

4

 

Remille Tristan

2182

FRA

0

0

1

0

1

0

0

2

7

28,6

2348

2190

5

 

Lambert Romain

2062

FRA

½

0

½

½

1

½

1

4

7

57,1

2248

2298

6

 

Metras Dominique

2009

FRA

1

0

½

0

½

1

0

3

7

42,9

2188

2138

47. White Rose (7 MP/20 Pts.)

Bo.

 

Name

Rtg

FED

1

2

3

4

5

6

7

Pts

Gam.

%

Rtg-O

Rp

1

IM

Palliser Richard J D

2444

ENG

0

½

½

0

1

1

½

7

50,0

2475

2475

2

 

Townsend M Paul

2253

ENG

0

½

½

0

0

0

1

2

7

28,6

2432

2274

3

 

Barrett Stephen J

2227

ENG

0

½

1

0

½

½

1

7

50,0

2346

2346