Starptautiskā šaha nometne Rīgā

Autors: Jurijs Agafonovs 

 

Starptautiskā šaha nometne RīgāStarptautiskā šaha vasaras nometne (Baltic Summer Chess Camp 2014, www.chessbaltic.com ) notika Rīgā 13.-16.augustā. Tie bija interesanti un lietderīgi treniņi, adresēti bērniem un pieaugušajiem ar ELO līdz 2014. Dalībnieki no Latvijas, Lietuvas un Lielbritānijas uzlaboja savas šaha prasmes un baudīja Rīgas pilsētas (Eiropas 2014.gada kultūras galvaspilsētas) svinības. Notika ekskursija pa pilsētu un dalībniekiem bija iespēja pavadīt laiku Vecrīgas kafejnīcās un muzejos. Pasākums notika angļu valodā, kas veicināja starpvalstu kultūras saskari un valodas praksi dalībniekiem.

Galvenais treneris Verners Putka izmantoja dažādas mācību metodes - lekcijas, spēļu analīzes, atmiņas un notācijas treniņus, konsultatīvās un pāru spēles. Tika aplūkoti drakona variants sicīliešu aizsardzībā un divzirdziņu aizsardzība. Protams, neiztika arī bez svaigākās partijas demonstrācijas: Širovs-Šulskis no tikko notikušās Tromso šaha olimpiādes. Šajā aizraujošajā partijā tika izspēlēts divzirdziņu aizsardzības variants ar zirdziņa upuri uz f7. Treneris no Viļņas - Ričardas Fishmanas demonstrēja retus vecindiešu aizsardzības variantus. Trešajā dienā latviešu gambīts! Lekciju lasīja Ģirts Kazmins. Pēc lekcijas - tematiskās partijas ar baltajiem un melnajiem. Pēcpusdienā testpartija E. Laskers pret S. Tartakoveru, 1923.g. Visvairāk punktus savāca Andis Ivoņins no Jēkabpils. Un pēdējā dienā: konsultāciju partijas analīze, spēles, neskatoties uz galdiņu, un blics. Valentins Kirilovs, 8. pasaules čempiona Mihaila Tala treneris, pastāstīja par Latvijas šaha mantojumu un parādīja daudzus personiskos materiālus. Dalībnieki varēja uzlabot starptautisko šaha reitingu, spēlējot vietējos turnīros, tajā skaitā vairākos www.rtuopen.lv .

Piedalīšanos nometnē atbalstīja Apvienotas Karalistes šaha organizācijas: “Chess in School and Communities (CSC)”, kas piešķīra dotāciju Megan Richards no Cardifas, kā labākajai CSC Gada skolniecei; “John Robinson Youth Chess Trust” dotēja Michael Green (Canterbury) un George Harman (Manchester), un arī ziedoja balvas. Mācības notika šaha klubā “ROYAL BIOGRAPH” - vienā no vecākajiem Rīgas bijušajiem kinoteātriem, pateicoties Dainim Deglim, tā īpašniekam. Visi BSCC dalībnieki saņēma piemiņas suvenīrus, sertifikātus un šaha literatūru angļu valodā, labākie tika atzīmēti atsevišķi.

Nometne visumā ir izdevusies. Tika nodibināti kontakti un gūtas pozitīvas emocijas no šaha spēles un kopīgas darbošanās. Uz nometnes beigām visi bija atraduši sev draugus un atraisījās darbam. Jauniešiem sāka rasties jautājumi – tātad iesaistījās diskusijā un atbilžu meklēšanā. Diemžēl, vismazākais dalībnieku skaits bija no Latvijas, piemēram, no Rīgas šaha skolas, kur nodarbojas aptuveni 500 bērnu, nometnē nepiedalījās neviens!
 
[ Foto ]

BSCC2014 organizēja un novadīja:
John Foley, Director of Training and Education, Chess in Schools and Communities;
Dr. Yuri Agafonov, FIDE Trainer.

Starptautiskā šaha nometne Rīgā