Igaunijas skolēniem patīk šaha nodarbības

Аutors: Riho Liiva, riholiiva (at) hotmail.com

 

Šahs bērniem

Šaha apmācības pilotprojekts, kas startēja Igaunijā 2012.gada rudenī, kļuva tik populārs, ka šogad šaha nodarbības jau notiek 35 skolās un tajās piedalās 1500 jaunāko klašu audzēkņi.

 

 

Lielo atbalstu projekta “Šahs skolā” realizēšanā Igaunijā sniedza pazīstamais lielmeistars Garijs Kasparovs - ar sava fonda darbību viņš veicina šaha iekļaušanu izglītības sistēmā dažādās valstīs. “Šahs ne tikai mainīja manu dzīvi – tas veidoja manu raksturu”, teica Kasparovs, kas uzskata, ka mūsdienu izglītības pamatuzdevums nav tas, lai skolnieki atcerētos pēc iespējas vairāk datu. - “Ir daudz dažādas informācijas mums apkārt, un tāpēc ir ļoti svarīgi iemācīt bērnus orientēties šajā informācijas jūrā. Šahs ir ideāls instruments lai sasniegtu šo mērķi”.

Šaha ietekme uz skolnieku sekmību tika izpētīta 100 Ņujorkas skolās – 3000 audzēkņu starpā, kas piedalījās pētījumā, labākās zināšanas matemātikā un dzimtā valodā uzrādīja tie, kas apmeklēja šaha nodarbības. Johannesburgas (Dienvidāfrika) un Sanpaulu (Brazīlija) pētījumu rezultāti liecina par to, ka šaha nodarbības arī palīdz samazināt skolas kavējumu skaitu.

2011.gada novembrī Garija Kasparova starptautiskā programma “Šahs skolā” ieguva Eiropas Komisijas atbalstu un šobrīd daudzās Eiropas valstīs tiek plānota šaha iekļaušana izglītības sistēmā. 2012.gada rudenī šaha apmācības pilotprojektā Igaunijā piedalījās 10 skolas – šaha nodarbības apmeklēja 650 skolnieki (pārsvarā – 2.klašu audzēkņi). Projekta finansējumu veidoja Garija Kasparova labdarības simultānspēles seansā iegūtie līdzekļi, ka arī – šaha cienītāju ziedojumi. Šaha nodarbību popularitāte ļāva  projekta otrās kārtas realizēšanā iegūt Igaunijas Iekšlietu ministrijas atbalstu – pēc ministrijas speciālistu viedokļa šaha nodarbības pozitīvi ietekmē bērnu attīstību un palīdz novērst problēmas, kas rodas situācijā kad bērniem nekas nav jādara un viņi nav aizņemti. Šogad projektā piedalās 1500 jaunāko klašu audzēkņi no 35 Igaunijas skolām.

“Igaunijā šahs vienmēr bija populārs un Igaunijas šahistiem ir daudz panākumu, tāpēc šahs ļoti ātri ieguva lielo atbalstu skolās” - teica Kasparovs. - “Par projekta panākumu liecina arī tas, ka daudzi skolnieki, kas 2012.gada rudenī sāka apmeklēt šaha nodarbības, pašlaik kļuva par aktīvi spēlējošiem šahistiem un piedalās šaha sekciju darbībā”.

“Kasparov Chess Foundation” fondā izstrādātajā šaha apmācības programmā var piedalīties skolnieki no 8 līdz 16 gadiem. Pilotprojekta ietvaros Igaunijā šaha apmācība tika piedāvāta jaunāko klašu audzēkņiem – tas ļauj piesaistīt apmācības procesam pasniedzējus, kam nav dziļo vai speciālo zināšanu šaha jomā. Skolotāju apmācību šaha nodarbību veikšanai nodrošina Kasparova fonds.

“Tas liekas neiespējami, bet daudzi pasniedzēji līdz piedalīšanos šaha apmācības programmā gandrīz neko nezināja par šahu” - stāsta Tallinas šahists – starptautiskais meistars Riho Līva, kas aktīvi piedalās “Kasparov Chess Foundation” darbībā Igaunijā un ar šahu nodarbojas no pašas bērnības. - “Programmas metodika un mācību materiāli ir ļoti labi izstrādāti pedagoģiskajā jomā, tāpēc pilotprojekta realizācija notika bez nopietnām grūtībām”.
Šaha apmācības notiek igauņu un krievu valodās. Programma aptver visu Igauniju, jo katrā republikas novadā ir kaut viena skola, kur vismaz vienu reizi nedēļā notiek šaha nodarbības. Šaha apmācības notiek arī pagarinātās dienas grupās. Programmas vadītāji uzskata, ka tuvākajā nākotnē šahs Igaunijā varētu kļūt par vienu no izvēles priekšmetiem skolā.

“Šahs ir ļoti patīk bērniem - viņi spēle šahu pat starpbrīžos” - stāsta programmas “Šahs skolā” koordinētāja Margita Brokko un nosauc šaha nodarbību priekšrocības - šahs ietekmē kognitīvo iemaņu attīstību (koncentrēšanas iespējas, kritiskā domāšana), paaugstina disciplīnu, veicina iedomas spēju, palīdz atrast dažādu uzdevumu risinājumus un rāda pozitīvo konkurences garu. Tas, kas spēlē šahu, ātrāk iemācās uzņemties atbildību par pieņemtajiem lēmumiem.
Lielmeistars Kasparovs vēlas apvienot šahu un augstākās tehnoloģijas lai iesaistītu šaha spēlē nākamās paaudzes. Viņš uzskata, ka agrāk vai vēlāk internetā tiks veidota īpašā vide bērniem, tā saucamais “Šaha Facebook”, kur viņi varētu ne tikai spēlēt šahu, bet arī sazināties savā starpā, un tas arī ir ļoti svarīgs spēles aspekts, jo šahs ir lielisks sazināšanas līdzeklis.