Šahs bērniem

Autors: Jurijs Agafonovs (tulkojums: Tamāra Vilerte)

 

Šahs bērniem

Chess and Education London Conference veltīta šaha apmācībai bērniem. Tā notika Londonā no 7. - 8. decembrim 2013. gadā. Konference notika Londonas šaha biedrības 5. kongresa ietvaros, kurš ietvēra šaha turnīrus bērniem un pieaugušajiem, amatieriem un profesionāļiem, izstādes un seminārus.

 


Kustība „Šahs bērniem” attīstās, pateicoties sabiedrisko organizāciju entuziastiem, kuras atbalsta privātpersonas, valsts un pašvaldību struktūras, šaha federācijas un klubi. Konferencē bija pārstāvētas vairāk kā 30 valstis no visas pasaules, nebija pārstāvēta FIDE.
Konferences dalībnieki no dažādām pasaules valstīm dalījās pieredzē šaha apmācībā bērniem, apsprieda jautājumus par mācību procesa organizāciju, stratēģijas izvēlēm, finansējuma piesaisti, tirgus politiku. Papildus 6. decembrī tika izskatīti jautājumi par zinātniskiem pētījumiem – apmācības metodika un ietekme uz bērna attīstību.


Konferences galvenās tēmas:

  • šahs kā atsevišķs apmācību kurss vai kā palīglīdzeklis matemātisko, loģisko un saziņas prasmju attīstībai;
  • apmācība visiem bērniem (šahs kā obligāts priekšmets) vai kā izvēles priekšmets;
  • apmācības uzsākšana – bērnudārzā vai sākumskolā;
  • apmācībā ieguldīto līdzekļu novērtējums un finansējuma modeļi;
  • šahs zēniem un meitenēm;
  • mācību līdzekļi un datoru programmas.

Pasaule (arī šaha) ir milzīga un pieeja šaha apmācībai bērniem ir dažāda. Pašlaik globalizācijas laikmetā bērnu masveida apmācība un tās nozīme pieaug atsevišķos reģionos: Dānijā, Zviedrijā, Igaunijā, Armēnijā, Ungārijā, Dienvidāfrikas Republikā, Vācijā, Anglijā, Francijā, Korsikā. Latvija atpaliek no šaha piedāvāto sociālo un izglītības priekšrocību izmantošanas, tādēļ kustība „Šahs bērniem” pelna atsevišķu pieeju un uzmanību. 

 

Jurijs Agafonovs,
yuri.agafonov (at) gmail.com

 

Konferences materiāli