Šahs bērniem

Привычка побеждать (5 причин научить ребенка играть в шахматы)

 

Шахматы - детямРоман Хаецкий, старший тренер шахматного клуба «Гамбит», заслуженный тренер Украины, международный мастер, мастер спорта Украины, рассказывает, какие уроки и привычки получит ваш ребенок, если будет играть в шахматы.

 

 

[ Читать дальше ... ]

 

Конференция по детским образовательным шахматам

 

http://londonchessconference.com/London Chess and Education Conference 6-7 December 2014

Автор: Юрий Агафонов

 

Очередная конференция, посвященная шахматному обучению детей, Chess and Mathematics  состоялась в Лондоне 6-7 декабря 2014 года. Темой этой конференции была математика и шахматы – как они помогают развивать и образовывать детей. Важность и интересность темы привлекли к участию более 100 представителей из более 20 стран мира. На этот раз участвовали также представители ФИДЕ и Европейского шахматного союза (ЕСU).

 

Lasīt tālāk...

Chess and Mathematics

 

http://londonchessconference.com/London Chess and Education Conference 6-7 December 2014

Автор: Юрий Агафонов

 

Вторая Лондонская Конференция «Шахматы и образование» будет посвящена теме «Шахматы и математика». Конференция состоится в центре «Олимпия Кенсингтон», Лондон 6 и 7 декабря 2014, рабочий язык - английский. В конференции примут участие эксперты и просто заинтересованные в вопросах эффективного использования шахмат для образования детей.

 

Lasīt tālāk...

Starptautiskā šaha nometne Rīgā

Autors: Jurijs Agafonovs 

 

Starptautiskā šaha nometne RīgāStarptautiskā šaha vasaras nometne (Baltic Summer Chess Camp 2014, www.chessbaltic.com ) notika Rīgā 13.-16.augustā. Tie bija interesanti un lietderīgi treniņi, adresēti bērniem un pieaugušajiem ar ELO līdz 2014. Dalībnieki no Latvijas, Lietuvas un Lielbritānijas uzlaboja savas šaha prasmes un baudīja Rīgas pilsētas (Eiropas 2014.gada kultūras galvaspilsētas) svinības. Notika ekskursija pa pilsētu un dalībniekiem bija iespēja pavadīt laiku Vecrīgas kafejnīcās un muzejos. Pasākums notika angļu valodā, kas veicināja starpvalstu kultūras saskari un valodas praksi dalībniekiem.

Galvenais treneris Verners Putka izmantoja dažādas mācību metodes - lekcijas, spēļu analīzes, atmiņas un notācijas treniņus, konsultatīvās un pāru spēles. Tika aplūkoti drakona variants sicīliešu aizsardzībā un divzirdziņu aizsardzība. Protams, neiztika arī bez svaigākās partijas demonstrācijas: Širovs-Šulskis no tikko notikušās Tromso šaha olimpiādes. Šajā aizraujošajā partijā tika izspēlēts divzirdziņu aizsardzības variants ar zirdziņa upuri uz f7. Treneris no Viļņas - Ričardas Fishmanas demonstrēja retus vecindiešu aizsardzības variantus. Trešajā dienā latviešu gambīts! Lekciju lasīja Ģirts Kazmins. Pēc lekcijas - tematiskās partijas ar baltajiem un melnajiem. Pēcpusdienā testpartija E. Laskers pret S. Tartakoveru, 1923.g. Visvairāk punktus savāca Andis Ivoņins no Jēkabpils. Un pēdējā dienā: konsultāciju partijas analīze, spēles, neskatoties uz galdiņu, un blics. Valentins Kirilovs, 8. pasaules čempiona Mihaila Tala treneris, pastāstīja par Latvijas šaha mantojumu un parādīja daudzus personiskos materiālus. Dalībnieki varēja uzlabot starptautisko šaha reitingu, spēlējot vietējos turnīros, tajā skaitā vairākos www.rtuopen.lv .

Piedalīšanos nometnē atbalstīja Apvienotas Karalistes šaha organizācijas: “Chess in School and Communities (CSC)”, kas piešķīra dotāciju Megan Richards no Cardifas, kā labākajai CSC Gada skolniecei; “John Robinson Youth Chess Trust” dotēja Michael Green (Canterbury) un George Harman (Manchester), un arī ziedoja balvas. Mācības notika šaha klubā “ROYAL BIOGRAPH” - vienā no vecākajiem Rīgas bijušajiem kinoteātriem, pateicoties Dainim Deglim, tā īpašniekam. Visi BSCC dalībnieki saņēma piemiņas suvenīrus, sertifikātus un šaha literatūru angļu valodā, labākie tika atzīmēti atsevišķi.

Nometne visumā ir izdevusies. Tika nodibināti kontakti un gūtas pozitīvas emocijas no šaha spēles un kopīgas darbošanās. Uz nometnes beigām visi bija atraduši sev draugus un atraisījās darbam. Jauniešiem sāka rasties jautājumi – tātad iesaistījās diskusijā un atbilžu meklēšanā. Diemžēl, vismazākais dalībnieku skaits bija no Latvijas, piemēram, no Rīgas šaha skolas, kur nodarbojas aptuveni 500 bērnu, nometnē nepiedalījās neviens!
 
[ Foto ]

BSCC2014 organizēja un novadīja:
John Foley, Director of Training and Education, Chess in Schools and Communities;
Dr. Yuri Agafonov, FIDE Trainer.

Starptautiskā šaha nometne Rīgā

 

Starptautiskā šaha nometne Rīgā

The Baltic Summer Chess Camp 2014 (BSCC2014)

Starptautiskā šaha nometne Rīgā


Šahs ir ne tikai intelektuālas sporta sacensības, bet arī interesants starpkultūru saziņas veids. Globalizācijas laikmetā tas ir īpaši svarīgi bērnu vispusīgai attīstībai.
2014. gada Baltijas Vasaras Šaha nometne (BSCC2014) ir sava veida festivāls, kura laikā bērni no dažādām valstīm piedalīsies kopīgos pasākumos un šaha treniņos, kā arī interesanti pavadīs atpūtas brīžus. Dalībnieki no Lielbritānijas, Baltijas un citām valstīm sapulcēsies Rīgā 12. augustā. Nodarbības ilgs četras dienas un norisināsies angļu valodā. Paredzēta arī atsevišķa programma pieaugušajiem. Ar pilnu programmu iepazīties un reģistrēties vasaras nometnei var www.chessbaltic.com. Pēc nometnes beigām ir iespējas piedalīties dažādos Rīgas Tehniskās Universitātes rīkotajos šaha turnīros www.rtuopen.lv.
Rīgai ir bagātas šaha tradīcijas. Šeit ir izauguši izcili šahisti – Ārons Nimcovičs, Mihails Tāls un Aleksejs Širovs. 2014. gada Baltijas Vasaras Šaha nometne ir ne tikai lieliska iespēja spēlēt šahu, bet arī iespējas interesantai ģimenes atpūtai 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsētas rīkoto pasākumu ietvaros www.liveriga.com. Dalībnieki uzzinās daudz jauna un viņu šaha entuziasms tiks vēl vairāk stimulēts.

Autors: Jurijs Agafonovs 

Шахматы в Плявиняс

Автор: Юрий Агафонов

 

Šahs bērniemВсю долгую историю шахмат люди пытаются понять, что это такое: игра, искусство или наука. Интересное исследование шахмат и их роли в обществе провела ученица 11 класса Плявиньской гимназии Эстере Федосеева под руководством учительницы математики и физики Аниты Сейковской в 2014 году.

Целью научной работы было изучение развития шахмат в Латвии и в частности в Плявиньском крае. Исследовались вопросы истории соревнований, динамике популярности шахмат и о причинах отсутствия интереса к шахматам. Применялись разнообразные методы исследования: сбор и анализ публичной информации, интервью шахматистов края, проведена видеозапись турниров, опрос 421 ученика и 21 учителя Плявиньской гимназии. 

Lasīt tālāk...

Diskusija par šaha apmācību skolās (video)

 

Diskusija par šaha apmācību skolās

Jēkabpils, 10.11.2013

(J.Agafonovs; V.Orlovs; A.Neikšāns; A.Seikovska)

 

Kustība „Šahs bērniem” - Dienvidāfrikas pieredze

Autors: Jurijs Agafonovs (tulkojums: Tamāra Vilerte)

 

Šahs bērniem

Kustība „Šahs bērniem” (KŠB) attīstās visā pasaulē. Interesantu pieeju šim jautājumam ir izstrādājusi Marisa van der Mervē (Marisa van der Merwe) Dienvidāfrikas Republikā. Tā ir pati bagātākā valsts nabadzīgajā Āfrikas kontinentā, kur 52 miljoniem iedzīvotāju vidējie gada ienākumi ir 12 000 ASV dolāru gadā (salīdzinājumam Latvijā ir 2 miljoni iedzīvotāju ar ienākumiem 21 000 ASV dolāru gadā).
Dienvidāfrikas Republikā ir milzīgi dabas resursi, bet gandrīz katrs septītais iedzīvotājs ir analfabēts, bezdarbs ir 40%, trešā daļa strādājošo saņem 2 dolārus dienā, ir augsts noziedzības līmenis un saslimstība ar HIV, vidējais mūža ilgums ir 50 gadi.
Sarežģītos apstākļos (11 valsts valodas, ne visur ir elektrība un kanalizācija) Marisa izmanto šahu, lai saistošā veidā bērni apgūtu dabas zinātnes un dzīves prasmes. Šo koncepciju dēvē par „Understanding maths and science through chess”, kas patentēta kā MiniChessTM Program.

Lasīt tālāk...

Šahs bērniem

Autors: Jurijs Agafonovs (tulkojums: Tamāra Vilerte)

 

Šahs bērniem

Chess and Education London Conference veltīta šaha apmācībai bērniem. Tā notika Londonā no 7. - 8. decembrim 2013. gadā. Konference notika Londonas šaha biedrības 5. kongresa ietvaros, kurš ietvēra šaha turnīrus bērniem un pieaugušajiem, amatieriem un profesionāļiem, izstādes un seminārus.

 

Lasīt tālāk...

Šahs skolās: Igaunijas pieredze un Latvijas iespējas (video)

 

Šahs skolās:
Igaunijas pieredze un Latvijas iespējas

Diskusija: Jēkabpils, 10.11.2013

Riho Liiva,
Director of Kasparov Chess Foundation MTÜ,

Vitālijs Orlovs, LR Saeimas deputāts

Dr. Yuri Agafonov, Professor

 

Atsauces:

Chess and Education Conference at the Classic